Muille hevosille harmiton, mantereelta tullut pikkunuha voi koitua kuolemaksi islanninhevosille. Issikka on elänyt vuosisatoja eristyksessä ja siksi äärimmäisen pöpöherkkä tyyppi. Siksi Islantiin ei saa tuoda hevosia ulkomailta, eikä ratsastusturisti saa tuoda mukanaan juuri mitään hevostavaraa. Lue tästä Islannin elintarvike- ja eläinturvallisuusviraston päivitetyt ohjeet.
Islantiin ei saa tuoda seuraavia ratsastusvälineitä:
Käytetyt ratsastusvarusteet kuten satulat, suitset, ratsupiiskat ja satulahuovat.
Käytetyt ratsastushanskat. Ei riitä, että hanskat pesee hyvin tai desinfioi: Islannin ulkopuolella käytössä olevat ratsastushanskat ovat kiellettyjä. Uusia käsineitä ei kuitenkaan tarvitse matkaa varten ostaa, koska useimmilta talleilta saa lainaan hanskat (ja aina ainakin kypärät).
Nahkaiset chapsit. Käytetyt täysnahkaiset/-mokkaiset chapsit ja puolichapsit ovat kiellettyjä.
Islantiin saa tuoda muita ratsastuvaatteita, jos ne on pesty kunnolla:
Ratsastusvaatteet ja -kengät/-saappaat pitää pestä pesukoneessa tai viedä pesulaan kuivapesuun ennen Islantiin saapumista. Jos pesu pesukoneessa tai kuivapesu ei ole mahdollista, tee näin:
1. Huuhdo vaatteet/kengät vedessä, jossa on tiskiainetta. Anna kuivua.
2. Ruiskuta vaatteet suihkupulloon tehdyllä 1 %:n Virkon S-liuoksella (eli 10 g Virkon S:ää vesilitraa kohti). Virkon S on desinfiointiaine, jota saa useimmista apteekeista.
3. Älä käytä varusteita vähintään viiteen päivään ennen Islannin-matkaasi. (Säilö niitä esimerkiksi vaatekaapissa tai muovipussissa).
© Satu Rämö
Päivi 04.09.2019 22:09
Hei Satu! Tosi hieno sivusto ja etenkin tämä kyselymahdollisuus. Palaisin myös tähän käytettyjen, siis omien ratsastusvaatteiden tuomiseen. Mikähän lie tämän hetkinen tilanne - voiko tuoda pestyinä omat housut ja takit? Kengät? Olemme tulossa vielä tämän syyskuun aikaan saarellenne ja ratsastus kuuluu ehdottomasti ohjelmaamme. Tiedot desinfioinneista ym. vaan vaihtelevat vastaajasta riippuen - luotamme sinuun, jos vain ehdit vastaamaan :) Ihana päästä sinne!!!